Hosszas egyeztetések és szakmai munka gyümölcseként a napokban elkészült az ország legösszetettebb környezetvédelmi programja Debrecenben, melyet Zöld Kódex néven ismerhetett meg a szélesebb publikum. A projekttervezet fontos sajátossága, hogy az alkotók a város polgárainak véleményére is kíváncsiak: január 31-ig szavazni lehet az ötven programpontra, egyfajta fontossági sorrendet kialakítva!
A Future of Debrecen által a Jövő Műhely program keretében szervezett pódiumbeszélgetés-sorozat 3. részét tartották meg 2024. január 26-án a Csokonai Fórumban, Gulyás István szerkesztő-műsorvezető vezetésével.
A résztvevők – a város részéről Balázs Ákos városüzemeltetésért és zöld ügyekért felelős alpolgármester, Hamecz Orsolya, a program társszerkesztője, okl. természetvédelmi mérnök, DMJV Polgármesteri Hivatal Zöldterületi Osztályának vezetője, a Debreceni Egyetem részéről prof. Dr. Szűcs István egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar Ökonómiai Intézetének igazgatója, a zöld munkacsoport tagja, prof. Dr. Husi Géza tanszékvezető egyetemi docens, a Debreceni Egyetem Műszaki Karának dékánja, a közlekedési- és energia-munkacsoport vezetője, prof. Dr. Stündl László, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának dékánja, az Élelmiszertechnológiai Intézet vezetője – röviden ismertették a programalkotás folyamatának motivációit, a munka előzményeit, a lebonyolítás menetét, valamint várható rövid- és hosszabb távú hatásait.
A Zöld Kódex intézkedésire lesz forrás! Ezt Balázs Ákos alpolgármester említette, s részletezte: Debrecen növekvő saját bevételeire – a gazdaságfejlesztés eredményeként a letelepült versenyképes cégek által fizetett helyi adók – és külső (kormányzati és európai uniós) forrásokra egyaránt számíthat.
A beszélgetés során kiderült, hogy a Zöld Kódex nyilvánosságra hozatala óta eltelt időben mintegy húszezren szavaztak már a különböző intézkedésekre! Ez alapján a legnépszerűbb jelenleg a „Vizet a Nagyerdőnek” (Civaqua-program II/a ütem), a Debreceni Környezeti Ellenőrző Rendszer kiépítése és üzemeltetése, újabb 10 000 fa ültetése, a Természettár hálózat és az Európa Zöld Fővárosa pályázat benyújtása.
Az Európa Zöld Fővárosa pályázatot 2025-ben fogja Debrecen benyújtani. A beszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy városunkat környezetvédelmi hagyományai (Hortobágyi Nemzeti Park, mint az ország első nemzeti parkja, a Nagyerdő, mint első védett természeti terület), a közelmúlt cselekvései, a közelebbi jövő zöld innovatív megoldásai, ezek hálózatba szervezése és tudományos nyomon követése teszi alkalmassá, hogy 2027-ben Európa Zöld Fővárosa lehessünk!
– Gábriel –
Fotó: debrecen.hu