2026. 06. 20.
1997-ben, Berlinben tartották az első „Múzeumok éjszakája”-jellegű eseményt, ekkor még Múzeumok hosszú éjszakája címmel. Hatalmas sikere lett és fokozatosan átvették más országok kulturális intézményei is.
Magyarországon a Nemzeti Múzeum 2002-ben rendezte meg az elsőt, majd 2003-tól országos eseménnyé vált sok tízezer embert megmozgatva. A Déri Múzeum is csatlakozott és elképesztő tömeg várta, hogy bejusson a múzeumba. A sor vége a Posta átjárónál volt. A programot Szent Iván-éjhez, a nyári napfordulóhoz legközelebbi hétvégén tartják. 2026-ban ez az időpont június 20., szombat, 16-24 óra között. Általában meghatároznak egy-egy vezető szempontot a rendezvényhez, ez idén a gasztronómia és a képzőművészet.
Debrecenben a dandártól kezdve a Pásti utcai zsinagógáig vesznek részt az intézmények, így: Déri Múzeum, Medgyessy Ferenc Emlékkiállítás és a Debreceni Irodalom Háza, a Modem, a Kollégium, a Nagytemplom és a Kistemplom, a Szabó Magda Emlékház. Minden helyszínen változatos programok sora várja az érdeklődő, kultúraszerető látogatókat. Az árak nem égbe kiáltóan magasak, 3000.-, 1500.- és családi jegy 5000.- Van mecénás jegy vásárlására is lehetőség, ez 10000.- forintba kerül.
Legyen szabad most csak a Déri Múzeum programkavalkádjából néhányat kiemelnünk. Június 18-án nyílt meg egy rendkívül érdekes kiállítás a Dériben. Címe: Miska és Cecile. A tárlat Munkácsy házasságát mutatja be. Ebben a kiállításban a Múzeumok Éjszakáján a múzeum Dísztermében Fodor Éva Irén művészettörténész tart tárlatvezetést jelnyelvi tolmácsolással. Igazi különlegesség, aki Munkácsy művészetét szereti, annak szinte kötelező magát az embert is megismerni, hiszen így válik teljessé a művész világa. Lesz angol nyelvű program is: Feel the steel (interaktív fegyverbemutató) Kovács József Dénes főmuzeológus vezetésével, aki később Halálra ítéltek utolsó vacsorája címmel is tart előadást. A Zoltai-emlékévhez kapcsolódóan Váradi Katalin történész előadását ajánl, hiszen Zoltai kutatásai alapján fog beszélni Debrecen régi ízeiről. A debreceni kenyér méltán volt híres, ennek jegyében Szászfalvi Márta, Váradi Katalin és a Víghkovász Pékbisztró tulajdonosa, Vígh János pék tart előadást és kóstoló is lesz!
A téren a szokásos helyőrségi térzene után Pauk Eleonóra és Szabó Izabella, majd, NemDeBár, Kovács Ágnes és Barátai, végül a tűzzsonglőrök zárják a fellépések sorát. A gasztronómia jegyében a Debreceni Krumplilángos, The Nomad Bar&Coffe és a Sorrente Csavart fagylalt várja a remélhetően rengeteg érdeklődőt a Múzeumok Éjszakáján, 2026. június 20-án, szombaton 16 órától éjfélig a Déri téren!
A további városi vagy országos programokra keressenek rá az érdeklődők a világhálón és látni fogják, hogy nehéz választás elé néznek, hiszen a programok Debrecenben és országosan is kiemelkedően jónak ígérkeznek!