Az észlelő- és jelzőrendszeri hálózat működtetésének folyamatos megerősítése egyrészt segít feltárni a gyermekek veszélyeztetettségét kiváltó lehetséges okokat, másrészt hozzájárul ahhoz, hogy a társadalom egy részének álszemérmes félrefordulása helyett, a bántalmazott gyermekek védelme érdekében a beavatkozás minél hamarabb megtörténjen.
Mivel a gyermekvédelem nem csupán a gyermekvédelmi rendszer szereplőinek a felelőssége, hanem tágabb értelemben minden, a gyermekekkel hivatásszerűen foglalkozó szakemberé is, ezért a Család- és Gyermekjóléti Központ számára kötelező évente tanácskozást tartani e témában.
A tanácskozáson a jelzőrendszeri tagok – intézményfenntartók, köznevelési intézmények, egészségügyi szolgáltatók, hatóságok – összegzik a tapasztalatokat és javaslatokat tesznek a jelzőrendszeri hálózat még hatékonyabb működtetésére.
Az idei konferencia legfőbb üzenetei a szülőknek és a pedagógusoknak szóltak. A szülőknek, hiszen a gyermekek megóvása és nevelése elsődlegesen az ő feladatuk, azonban ha mégis úgy érzik, hogy segítségre szorulnak, akkor bátran forduljanak a szakemberekhez. Az intézményrendszereknek is van tennivalójuk, ha azt tapasztalják, hogy a családokban valami nincs rendben.
Az utóbbi időben jelentősen megnőtt a gyermekek kortársak közötti konfliktusainak száma, az iskolai bántalmazások és az online zaklatások szinte már mindennaposak. Ezek felfedezésében, kezelésében különösen fontos szerepe van a pedagógusoknak, ezért őket együtt gondolkodásra, a megoldások közös megtalálására hívja a Család- és Gyermekjóléti Központ.
Az éves szakmai tanácskozást követően a Család- és Gyermekjóléti Központ március 31-ig jelzőrendszeri intézkedési tervet készít, és a meghatározott feladatokhoz munkacsoportokat állít fel.
Debrecen biztonságot nyújt a gyerekek számára.