Kezdőlap » A tántorgó Globorg

A tántorgó Globorg

Írta: hell1693

A görög mitológia szerint az argonauták az arany gyapjú keresése közben Kréta szigetére is elvetődtek. A szigetet Talósz védte, az óriási bronz automata, akit Héphaisztosz alkotott meg, működését pedig az isteni életelixír, az ichor biztosította. Talószt az argonauták, Medeia segítségével, egy ravasz trükkel győzték le. Medeia meggyőzte Talószt, hogy halhatatlanná teheti, ha kiveszi a sarkában lévő éket, amely valójában az ichort tartotta a testében. Amikor Talósz eltávolította a csapot, az ichor kifolyt, így az óriás összeomlott.

Ez az esemény a technológiai és társadalmi rendszerek sebezhetőségének tökéletes metaforája: hiába erős és hatalmas, ha egyetlen gyenge pontja miatt térdre kényszerül.

Éppen egy széleskörű informatikai leállás sújtja a világot: egy jelentéktelennek tűnő rendszerfrissítés katasztrofális hibákat okozott. Ez az esemény megbénította a reptereket, megszakította a banki tranzakciókat és kereskedelmi rendszerek működését Ausztráliától kezdve Szingapúron át egészen Európáig mindenfelé, globális káoszt okozva. Digitális világunk, amelyre egyre jobban támaszkodunk, hirtelen megmutatta sebezhetőségét, akár Talósz, aki a látszat ellenére legyőzhető volt.

A Globorg – a globálisan gépekkel összekapcsolt szerves társadalmunk – tántorgása nem csupán fizikai infrastruktúrák meghibásodását jelenti, hanem a társadalmi következményeket is. Ezek a zavarok nem csak átmeneti kellemetlenségek, hanem komoly veszélyforrások is, amelyek alááshatják a gazdasági stabilitást, a biztonságot és az emberek mindennapi életét. A Globorg tántorgása tehát valós fenyegetést jelent mindenki számára, és felhívja a figyelmet arra, hogy míg az egyéni szintű elgépesedéstől tartunk – attól, hogy kiborgok leszünk –, társadalmi szinten már régóta egy összefonódott, gépi és biológiai entitássá váltunk, egy Globorggá, amelynek gyenge pontjai vannak.

Míg Talósz története mítosz, a Globorgé a valóságunk. A modern világban elengedhetetlen, hogy megerősítsük társadalmunk technológiai ereit, amelyekből most szivárog az adat, a digitális ichor, hogy elkerüljük az összeomlást. Ez azt jelenti, hogy tudatosítani kell magunkban a technológiai függőségünk veszélyeit. A tántorgó Globorg esete világos üzenetet hordoz mindenki számára: vigyáznunk kell, hogy a technológia el ne taposson minket!

4.6692

Ami még érdekelhet

Debrecen mindenek előtt!

Legfelkapotabb bejegyzéseink