Kezdőlap » Pósán László: „…semmit sem nyerhetünk, de jóformán mindent elveszíthetünk!” – interjú, 1. rész

Pósán László: „…semmit sem nyerhetünk, de jóformán mindent elveszíthetünk!” – interjú, 1. rész

Írta: pannka98

2025. 04. 27.

Elindult a Voks 2025 véleménynyilvánító szavazás, melynek tétje: meg tudjuk-e akadályozni Ukrajna uniós csatlakozását? A szavazólapok kézbesítése gőzerővel zajlik; a magyarok június 20-ig mondhatják el véleményüket a kérdésben. Ezzel kapcsolatban kerestük fel Pósán Lászlót, Debrecen egyik egyéniben megválasztott országgyűlési képviselőjét: fejtse ki álláspontját a témáról!

1693.hu: Brüsszel sorsdöntő lépésre készül, amikor Ukrajnát indokolhatatlan gyorsasággal felvenni igyekeznek az unióba. Hogyan látja képviselő úr, megérett az ország a csatlakozásra?

Pósán László: Rövid válaszom: semmiképpen sem! Bővebben: az unióba belépni szándékozó országoknak eredetileg felállított feltételrendszerek egyik elemének sem képes jelenleg Ukrajna megfelelni. Az Oroszországgal szomszédos állam határai ugyanis nem egyértelműek: nem tudni, vajon az eredetileg meglévő határait, esetleg a jelenlegi frontvonalak által kirajzolódó határokat vagy mást kellene figyelembe venni? Ugyanez áll az ország népességére, hiszen a háború kitörése óta a lakosságszám szinte megfeleződött. Ezek a paraméterek döntik el a csatlakoztatni kívánt állam viszonylatában a kohéziós források és más támogatások majdani elosztását, de az európai parlamenti helyek újraelosztásában is szerepük van. Mindezek a kérdések tehát komoly anyagi-pénzügyi és jogi jelentőséggel bírnak.

Frontvonalak Ukrajnában 2025. április 17-én

Forrás: understandingwar.org

1693.hu: Mely kockázatokat tartja leginkább kiemelendőnek az elsietett csatlakoztatással kapcsolatban?

Pósán László: Nos, sok ilyen van, de van egy, amit mindenképp megemlítenék, mert rendkívüli kockázatot jelent! Ez nem más, mint a jelenleg még zajló háborús konfliktusba való belesodródás egyértelmű veszélye! Ezt egyik politikai erőnek sem volna szabad félvállról venni, különösen annak fényében, hogy egy hazánkat is érintő háború esetén a magyar fiatalokat mozgósítani kell. Ruszin-Szendi Romulusz a Tisza Párt honvédelmi szakértőjeként nemrégen így fogalmazott: Ukrajna csatlakozása esetén lenne jogalap erőinket Ukrajnába vezényelni. Mi erre ezt mondjuk: Isten őrizzen ettől! Tudni kell, hogy ez háborút jelent és leginkább az Ukrajnával szomszédos államokat érintené, mivel az oroszok megmondták: ilyen esetben ezeket az országokat legitim célpontnak tekintik!

1693.hu: Debrecen veszélyben lenne egy ilyen helyzetben?

Pósán László: Debrecen viszonylag közel van a határhoz, ráadásul egy dandár központja, vasúti és közlekedési csomópont, s mint ilyen, nagy valószínűséggel katonai célponttá válna.

1693.hu: Ez meglehetősen sokkoló információ. Milyen megoldást lát arra, hogy elkerülhessük ezt?

Pósán László: Erre jelenleg az egyetlen biztos megoldás, ha Magyarország egy erős és határozott NEM-mel meggátolja az ilyen irányú őrült és átgondolatlan brüsszeli szándékokat, magyarán, meghiúsítjuk Ukrajna uniós csatlakozását a következő években. Nekünk ugyanis, elsődlegesen a magyar nemzeti érdekeknek kell megfelelni, de Ukrajna elsietett és átgondolatlan felvétele semmi estre sem szolgálja azt.

Összehasonlítás gyanánt fontos felidézni, hogy Horvátországot például nemcsak, hogy háborús körülmények közepette nem vették fel az EU-ba, de a délszláv konfliktust lezáró békekötés, a határok végleges rögzítése után 18 évnek kellett eltelnie, hogy felvételt nyerjen 2013-ban, holott már jóval korábban szinte minden előírt feltételnek megfelelt. De említhetnénk Törökországot is, mely állam évekkel korábban benyújtott csatlakozási kérelmét csak 1999-ben fogadták be hivatalosan. A csatlakozási tárgyalások 2005-ben ugyan megkezdődtek, de azóta sem sikerült eredményesen lezárni azokat. Pedig nyilvánvaló, hogy Törökország minden szempontból messze alkalmasabb az uniós tagságra, mint Ukrajna.

Folytatjuk!

Ami még érdekelhet

Debrecen mindenek előtt!

Legfelkapotabb bejegyzéseink