2025. 05. 14.
A mai napon az Atomkiban részletesen bemutatták a Zöld Őrszemet, mely nem más, mint a Zöld Kódex – mely az ország legkomplexebb és legnagyobb környezetvédelmi programja – részeként mostanra megvalósult környezeti ellenőrző rendszer.
Mint kiderült, hatóságoktól és vállalatoktól független, transzparensen működő, igen komoly tudományos háttérrel rendelkező adatgyűjtő, elemző és információmegosztó rendszerről van szó!
Az esemény újságírók, önkormányzati képviselők és laikus érdeklődők előtt zajlott le városunk ikonikus kutatóintézetének egyik előadótermében, ahol Debrecen elöljárói –Papp László és Balázs Ákos – beszéltek a projekt jelentőségéről, majd a korábban létrejött munkacsoportok tagjai, többnyire vezető kutató szakemberek vázolták az Őrszem működésének részleteit.

Papp László polgármester szerint a Zöld Őrszem kulcsfontosságú a tekintetben, hogy városunk polgárainak biztonsága, biztonságérzete, jólléte a fenntartható fejlődéssel kéz a kézben járjon a jövőben, különös tekintettel Debrecen rohamos fejlődésére!
A városvezető beszédében megemlékezett arról, hogy az ellenőrző rendszer kiépítését még az ominózus 2023. januári közmeghallgatáson ígérte meg Debrecen polgárainak, s az ígéret – 800 millió forint költséggel, jórészt kormányzati, kisebb részben önkormányzati forrásból – mostanra megvalósult!
Balázs Ákos alpolgármester – a KER kidolgozásáért felelős bizottság elnöke – a városok közötti, élhetőségi szempontok mentén kibontakozó versenyről, az alkalmazkodóképességről, az innovációkról, az új technológiák, a mesterséges intelligencia megjelenéséről, s az ezekkel együtt járó új kihívásokról, az időszerű megközelítések fontosságáról beszélt.
Balázs Ákos szerint azok lesznek a nyertes városok, ahol – miként Debrecenben – a helyben található szellemi tőkét felhasználva, fiatalokra is alapozva tevékenykednek a jövőt formáló innovációs munkaközösségek, s felhasználják a tudomány legújabb eredményeit!

A tudós szakemberek a rendezvényen részletesen ismertették a Zöld Őrszem működését. A rendszer alapját 16 mérőállomás és két felszíni vizes monitoring állomás alkotja, melyek Debrecen teljes közigazgatási területét lefedik. Ezek az állomások a nap 24 órájában, a hét minden napján figyelik környezetünket, műszeres megfigyeléssel, folyamatos mintavételezéssel és elemzéssel követik nyomon az élővilágot, a felszíni és felszín alatti vizeket, a talajt, a levegőt és ezek változásait.

A rendszer évente több mint 20 millió mérési adatot gyűjt; ezeket az adatokat a debreceniek számára is elérhetővé teszi a Zöld Őrszem weboldalon: https://zoldorszem.debrecen.hu.
A weboldal felépítését és funkcióit Kálmánczi Miklós kommunikációs vezető mutatta be a publikumnak.

A rendezvény zárásaként a résztvevők megtekintettek Józsán egy frissen működésbe állított mérőállomást.