Ilyen és hasonló gondolatokkal ellátott rózsaszín szalagokkal lepték meg hétfő délután a megújult Régi Városházán tartott emlőrák elleni szimpóziumra érkezőket a szervezők.
De mit is jelent a címben idézett mondat? Erre a kérdésre már a rendezvény szakmai előadói adták meg a választ, mely röviden így összegezhető: a különféle rákos megbetegedések esetében – ez érvényes a mellrákra is – óriási jelentőségű a gyógyulás szempontjából a minél korábbi felismerés és a megelőzés, melynek legnagyobb felelőssége az egyénre hárul.
A szakemberek elmondták: ha a mellrákszűréseken a 45-60 év közötti nők 70%-a venne részt, évente mintegy 700 életet lehetne megmenteni Magyarországon! Jó hír viszont, hogy – ugyan a megbetegedések száma nem csökken – a gyógyulás esélye viszont, köszönhetően az új terápiáknak és gyógyszereknek, egyre javul. Dr. Szegedi-Sebő Éva, az Emlőcentrum igazgatója a mesterséges intelligencia növekvő szerepét hangsúlyozta a diagnosztikában, míg Dr. Kósa Csaba ugyanerről beszélt, az emlősebészet szemszögéből.
A Magyar Rákellenes Liga Debreceni Alapszervezete és Segítő Szolgálata által rendezett esemény a Belügyminisztérium, a DMJV Polgármesteri Hivatala, a Debreceni Egyetem, a Csokonai Nemzeti Színház, a Debreceni Református Nagytemplom, a Mozdulj Debrecen Mozgalom, valamint a Skála Áruház támogatásával valósult meg, nem várt érdeklődés mellett.
Dr. Fekete Károly püspök úr köszöntője során egy, a saját életéből vett példát említett: jó pár éve egyik kedves ismerőse küzdött meg eredményesen a rettegett betegséggel. Az óriási lelki és fizikai teher mellett a beteg környezetében élők a széleskörű összefogás képességéről tettek tanúbizonyságot. A közösség ereje végső soron hozzájárult a gyógyuláshoz!
Dr. Széles Diána alpolgármester a szimpózium fővédnökeként arról beszélt, hogy a nők egy részének a hétköznapi tennivalók mellett olykor nem jut ideje magára is elég figyelmet fordítani. Pedig – mint mondta – tudható, hogy minden nyolcadik hölgy érintett a mellrákos megbetegedésben! A városvezető felhívta a figyelmet a korai felismerésre, az önvizsgálatra és a szűrésre, mert mindenkire szüksége van a családjának, a szűkebb-tágabb közösségének, de városunknak is – miként az az egykori főbírói eskü szövegében olvasható: Debrecen „hasznára, javára, megmaradására!”
Hajdúné Kovács Erzsébet – egykori betegként – saját gyógyulásának történetét mesélte el a meghatott közönségnek.
A rendezvényen megjelent Tumbász József kick-box világbajnokunk és a DEAC ifjú sportolói is tiszteletüket tették.
Vidám perceket hozott a Csokonai Nemzeti Színház két művészének zenés műsora, majd Kiss Erzsébet, a Mozdulj, Debrecen Mozgalom immár 80 éves (!) oszlopos tagja tornáztatta meg a résztvevőket a tanácsteremben, korát meghazudtoló, ifjakat is megszégyenítő aktivitással, derültséggel, jókedvvel! Az érdeklődők végül szép időben és jó hangulatban vonultak át a Nagytemplomba, ahol zenés elcsendesülésben lehetett részük, majd kötetlen beszélgetésre is lehetőség volt a Karakter kávézóban.
Fotó: Széles Diána hivatalos Facebook oldala