Kezdőlap » Debreceni fogaskerekek (1. rész)

Debreceni fogaskerekek (1. rész)

Írta: pannka98

Ideális helyzetben a helyi és az országos politikának úgy kell együttműködnie, egymásra épülnie, ahogyan egy precíz gépezetben a fogaskerekek segítik egymást. Ha homok kerül a gépezetben, vagy valamelyik fogaskerék meglazul, akkor a szerkezet nem éri el a kitűzött célját. A 2010 utáni magyar kormányok fő célja egy munkaalapú társadalom megteremtése és működtetése, amelyben minél több ember tud dolgozni és eltartani a családját, segélyek felhasználása nélkül.

Egy négy részes cikksorozat során a munkaalapú társadalom négy sarokpontját járjuk körbe. Első sarokpont a csaknem teljes foglalkoztatottság elérésre.

Országon szinten 2010-ben 3,9 millió fő dolgozott, míg 2024-ben 4,8 millió fő, csaknem egy millió fővel növekedett a munkahelyek száma. Mindeközben a munkanélküliség 11 százalékról 4 százalékra csökkent. Az Európai Uniós tagállamok között is jelentősen javultak a foglalkoztatottsági statisztikáink: átlag alatti országból ebben a tekintetben az EU élmezőnyébe kerültünk.

Ezt országos szinten négy módon segítette a kormányzat: a munkáltatói terhek csökkentésével, a személyi jövedelem adó csökkentésével, az alacsonyabban keresők keresetének dinamikus növelésével és a folyamatosan növekedő színtű minimálbér garantálásával.

Mindeközben a debreceni önkormányzat is kivette a részét a foglalkoztatottság felpörgetésében: ennek érdekében kerültek kialakításara és fejlesztésre az ipari parkok, amelyek területe alapján Debrecen már az EU harminc legfontosabb városa közzé került. Önkormányzati fejlesztések segítségével „A-kategóriás” irodaházakat építettek, például Főnix Aréna mögött elhelyezkedő Forest Centert, amelynek segítségével egyre több nemzetközi cég választotta Debrecent. A 2010-as években közfoglalkoztatottak hatékony alkalmazása érdekében létrehozták a DEHUSZ, majd az abból létrejött DEKERT  Kft-ket.

Összességében elmondható, hogy az önkormányzatok feladata a foglalkoztatottság növelésében az infrastruktúra kialakítása, míg a központi kormányzaté a vonzó adópolitikai kialakítása, hogy a befektetések mértékét növeljék. Nincs ma olyan város az országban, amelynek vezetése jobban összhangba lett volna a központi foglalkoztatáspolitikával, mint Debrecené.

Fotó: Origo

Ami még érdekelhet

Debrecen mindenek előtt!

Legfelkapotabb bejegyzéseink

1693.hu – Minden jog fenntartva.