Kezdőlap » „A súlyosan sebesült ellenség jobb, mint a halott!”– Georg Spöttle Debrecenben!

„A súlyosan sebesült ellenség jobb, mint a halott!”– Georg Spöttle Debrecenben!

Írta: pannka98

2025. 05. 15.

Ez hadászati szempontból könnyen érthető álláspont, hiszen egy sebesült katonát el kell szállítani, biztonságba kell helyezni, el kell látni, meg kell gyógyítani. Mindez jelentős élőerő- és anyagi kapacitást köt le a frontvonalon és a hátországban is, ami – ha nagy számossággal történik – komolyan meggyengítheti egy adott pozíció védelmét.

Még megdöbbentőbb, amikor a civil lakosság ellen vetnek be ilyen célú eszközöket. Mint teszi ezt az ukrán haderő Luganszkban, ahol az oroszok által elfoglalt települést alig észrevehető, apró – mégis súlyos sebesülést okozó – aknákkal szórták meg. Az éppen újjáéledő városban mindenfelé feliratok figyelmeztetik a lakosságot: ne térjenek le a közparkokban a kijelölt utakról!

Erről és sok más érdekes élményéről mesélt Georg Spöttle külpolitikai újságíró, biztonságpolitikai szakértő, a Nézőpont Intézet munkatársa szerda délután Debrecenben, a Debreceni Hallgatók Politikatudományi Egyesülete (Depolit) által szervezett rendezvényen. Az esemény különlegességét az adta, hogy az előadó kizárólag saját élményeiről beszélt, a maga által készített fényképekkel illusztrálva az elmondottakat.

Aknaveszélyre figyelmeztető felirat Luganszk egyik parkjában

Fotó: Georg Spöttle

Georg Spöttle – a frontvonalban jártakor –  személyes érintkezésbe került helyiekkel is. Elmondása szerint érdekes tapasztalás volt, hogy – noha ez egy szörnyű testvérháború – a hétköznapi emberek szintjén még sincs jelen az elvakult gyűlölet a másik fél iránt. Sokkal inkább érezhető egyfajta melankolikus sajnálkozás, időnként beletörődés; s ez valószínűleg részben az egykori közös ország, a Szovjetunió emlékéből eredeztethető.

Mariupolban totális pusztítást látott a neves külpolitikai újságíró: az Azovi-tenger partján fekvő, eredetileg mintegy 250 000 lakost számláló településen gyakorlatilag egyetlen épület sem maradt épen a harcok következtében. Mindent a nulláról kellett kezdeni, 70 000 ember számára kellett rövid idő alatt fedelet biztosítani! A nagy múltú, eredetileg görög alapítású városnak Szentpétervár felajánlotta egy évi iparűzésiadó-bevételét a mielőbbi újjáépítés érdekében, de rengeteg felajánlás érkezett Oroszország más városaitól, cégeitől és magánemberektől is. Új óvodákat és iskolákat húztak fel a semmiből hetek alatt, a helyiek segítségével. Helyreállították a tömegközlekedést –  igen sok elektromos hajtású autóbuszt állítottak üzembe –, s ingyenessé tették azt, újra van mindenhol víz-, gáz- és elektromosáram-szolgáltatás, melyekért egy évig egyáltalán nem kell fizetni, az utakat folyamatosan –  éjjel is –  aszfaltozzák. Többnyire vendégmunkások dolgoznak, nagyon jó bérezés mellett.

Mariupolban a történelmi városrész is megszenvedte a harcokat, de az újjáépítés lendületesen folyik. Az alsó képen egy új iskola látható.

Fotó: Georg Spöttle

Mariupolban nincs bűnözés, a közbiztonság kiváló: az emberek inkább élni akarnak és ezért segítik egymást. Mindez köszönhető Oleg Morgun polgármesternek, aki korábban rendőrfőnöke volt a városnak.

Oleg Morgunnal, Mariupol polgármesterével: a rendőrfőnökből lett városvezető irányítása alatt újjáéled a nagy múltú város

Fotó: Georg Spöttle

Georg Spöttle előadásában részletesen mesélt csecsenföldi élményeiről, a csecsen harcosok mentalitásáról, küzdőszelleméről, s arról, miként számolnak le itt a terroristákkal.

Végül a  libanoni háborúk hátteréről, a Hezbollahról, Szíriáról, az itt élők mindennapi küzdelmeiről, s a Hamaszról is hallhatott lebilincselő részleteket az érdeklődő közönség.

Ami még érdekelhet

Debrecen mindenek előtt!

Legfelkapotabb bejegyzéseink