A távlatos, vagyis hosszú távú gondolkodás hagyománya abban is megmutatkozik, hogy olyan kezdeményezések születnek a cívisek társadalmában, melyek „kellő” elkötelezettség mellett hosszú ideig fennmaradnak többnyire az intézményrendszer támogatásával mindig megtalálva egy-egy elkötelezett személyt is. Ez a jelenség megragadható a debreceni cívis közösség vagyongazdálkodásában az 1990-es évektől napjainkig, vagy a kultúra területén több évszázada.
Eklatáns példaként említhetnénk, hogy a közelmúltban ünnepelte a Református Kollégiumi Kántus fennállásának 280. évfordulóját. Fontos rögzíteni, hogy a Kántus indulása az 1740-es évek első felében Debrecen történetének legnagyobb pestis-járványa idején, amikor a város lakossága megtizedelődött, ill. az elmenekülők nagy száma miatt gyakorlatilag leapadt. Ez idő alatt a Kollégiumban Maróthy György matematika professzor vezetésével csendült fel négy szólamban az ének a diákok ajkáról. Ezt követően folyamatosan cserélődő kórustagokkal és vezetőkkel állandósult a Kórus léte és tevékenysége. Az ez évi nagytemplomi ünnepségen, ahol Berkesi Sándor 50 éves karnagyi munkájáról is megemlékeztek, Dr. Puskás István alpolgármester is méltatta a Kórus maradandóságát. Összehasonlításképpen szeretnénk említeni a világhírű King’s Singers 6 tagú a’capella énekegyüttest, mely kb. 50 éve működik a Kántushoz hasonló elvek alapján a Cambridge-i King’s College-ban.
Hasonlóképpen Debrecenhez köthető még az 1927-ben 15 fő részvételével elindított Debreceni Nyári Egyetem is, mely 1948-58 közötti felfüggesztése előtt és után is több száz fős rendezvénnyé tudott fejlődni és a Magyar Örökség Díjat is elnyerte a 75. évforduló alkalmával. Létrejöttét nemzetközi kitekintéssel is bíró 3 debreceni professzor elszánt és kitartó munkájának köszönheti.
Az eddig elmondottakhoz hasonlóan alakult immár hagyományossá a Fiatal Zenészek Nyári Akadémiája is. Az 1990-es évek elején a debreceni zsidó közösség egy zenész tagjának kezdeményezésére és a néhai Kedves Tamás, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola igazgatója, valamint a Debreceni Nyári Egyetem közreműködésével a jeruzsálemi szimfonikus zenekar 4 művésze mesterkurzust indított nyaranta, melyek egy-egy koncerttel zárultak. Ebből fejlődött ki a szintén Debrecenhez kötődő Vásáry Tamás zongoraművész-karmester gondozásában a már nemzetközi hírű Ifjúsági Világzenekar évenkénti létrehozása és produkcióik bemutatása. Fontos erről megemlékezni, mert ez utóbbi sem pottyant az ölünkbe, hanem jó néhány személy sok éves elkötelezett munkájának gyümölcse. A felsorolást lehetne még folytatni.
Egy reakciós demokrata
Fotó: reformacio.mnl.gov.hu