2025. 04. 23.
Fotó: Déri Múzeum weboldala
A kedd délutánt a Déri Múzeum a Föld napjának szentelte. A műsor egy élő televíziós bejelentkezéssel kezdődött az intézmény kávézójából. Az anyaggazdag és látványos tárlat Balázs Dénest (1924-1994), a világutazót, a vulkánok, barlangok, karsztterületek kutatóját eleveníti meg.
A központi elem egy világtérkép volt, ahol pontosan végig követhetjük Balázs Dénes utazásait a világ szinte minden pontján. Kevéssé ismert, hogy az egykori kutató Debrecenben született és volt iskolájában, a Szent Józsefben emléktábla őrzi feledhetetlen alakját. Az ő nevéhez kötődik – mint alapítóhoz – az érdi Magyar Földrajzi Múzeum.
Az intézményt évtizedekig vezető Kubassek János is a KLTE Földrajzi Tanszékén szerezte diplomáját. Balázs Déneshez hasonlóan ő is bejárta a Föld rengeteg pontját expedíciói keretében. Gyermekkori emlékem, ahogy Balázs Dénes a Kossuth Lajos Tudományegyetem Földrajzi Intézetében zsúfolásig megtelt teremben tartotta rendkívül élvezetes előadásai egyikét. Utazásairól 27 könyve jelent meg, amelyek mindegyike kiváló stílusban megírt beszámoló több hónapos, akár egy évig is tartó élményeiről.
A tárlatot Mező Szilveszter mutatta be, akitől megtudhattuk, hogy Balázs Dénes életpályája alapvetően meghatározta az övét is. A tárlat megtekintése után dr. Novák Tibor József egyetemi docens, a kötet lektora mutatta be Mező Szilveszter 2005-ös costa-ricai, nicaraguai és panamai utazásának naplóját, amely a Déri Múzeum gondozásában került ki a nyomdából a Föld napja tiszteletére. A kötet külön értékét adja, hogy az igen gazdag képanyag a szerző eredeti felvételei utazásáról. A kötetet csak röviden sikerült átnézni, de ez is meggyőzött arról, hogy érdemes lesz végigolvasni és a rengeteg fényképet böngészni. Mintha mi is Costa Ricában lettünk volna Mező Szilveszterrel, San Joséban vagy a Karib-tenger partján, vagy az egyik vulkánnál várnánk a felhők elvonulását. A könyv Pálma és banán Kolumbusz gazdag partján címmel jelent meg.
A délután záró eseménye Mező Szilveszter előadása volt a 2005-ös közép-amerikai utazásáról. Az élvezetes, adatgazdag, kiemelkedően értékes előadásból megismerhettük a bejárt három ország történelmét, gazdaságát, flóráját és faunáját. A nemzeti parkok esőerdőit, a csendes-óceáni és a karib-tengeri partvidéket, a vulkánok szépségét Mező Szilveszter bemutatásában érdemes volt megismerni, mert a jelenlévők a másfél órás foglalkozás végén valóban azt érezhették, hogy ők is végigjárták Földünk eme távoli pontjait.
Aki további adatokra kíváncsi Balázs Dénessel kapcsolatban, az figyelje a Déri Múzeum híreit, mert nemsokára dr. Kubassek János, a Magyar Földrajzi Múzeum címzetes igazgatója fog róla előadást tartani!