2025. 05. 16.
A Debreceni töredékek térben és időben c. kiállítás (2025. április 10. Régi Városháza, 11 óra) megnyitója műsorának egyik pontja volt a Függetlenségi nyilatkozat díszkiadásának bemutatása, melyet Angi János, a Déri Múzeum igazgatója tartott.
Ez a megjelenés a harmadik, átdolgozott kiadás. Kiadó a Déri Múzeum és Debrecen Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal. Angi János és Hermann Róbert szerkesztette, lektorálta Erdődy Gábor. A kötet fotóanyagát még Hapák József készítette el a 150. évforduló előtt tisztelgő első kiadáshoz. Nagy öröm, hogy a szerkesztők feltüntették az első kiadás lektorát: Módy Györgyöt. A kék bársonyba kötött és ezüst feliratos kötet a Függetlenségi Nyilatkozat elfogadásának 175. évfordulójára jelent meg. A nyomdai munkálatok magas minőségét az Alföldi Nyomda biztosította.
A kötet a Függetlenségi Nyilatkozat 1849. április 19-i díszkiadásával (facsimile) kezdődik. Nem véletlen a díszkiadás kifejezés, hiszen az általánosan ismert nyomdai formától alapvetően eltér. Gondosan megtervezett keretdísz az oldalakon, a címlapon haditrófeumokkal, címerrel és angyalokkal díszítve.
Ezt követi Kossuth eredeti fogalmazványának egy oldala. Majd következnek a korabeli fordítások német, francia, angol nyelveken. Az újabb egység a magyar szöveg kritikai kiadását és a „Hódolat-nyilatkozata a tiszántúli helvét egyház kerületnek” c. nyilatkozat szövegét tartalmazza. Az eddigieket érdemes értően olvasni, mert így válik a következő tanulmány a kötet legfontosabb részévé. Ez Hermann Róbert kimerítően alapos, de egyben élvezetes stílusban megírt, az irodalomjegyzékkel együtt 55 oldalas tanulmánya.
Ha volna, aki még nem ismeri Hermann Róbertet, akkor néhány adat róla a teljesség igénye nélkül: a Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka, tudományos helyettese, az MTA doktora, a Magyar Történelmi Társulat elnöke, egyetemi tanár, a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár, Dualizmus-kori Kutatócsoport vezetője, Széchenyi-díjas. Főbb kutatási területei: Görgei élete és kora, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc, valamint a polgári átalakulás korszaka. Publikációi sorát felsorolni szinte lehetetlen, de áttekintve láthatjuk, hogy a szabadságharc legalaposabb kutatóját és ismerőjét tisztelhetjük benne. Debrecenben legutóbb a Déri Múzeum 175 év – 175 tárgy című időszaki kiállításának szakmai megnyitóját tartotta. Ahogy írásai, úgy Hermann Róbert előadásai, megnyitói is élményszámba mennek, kiváló előadó és író kimeríthetetlen szakmai tudással. Ezt tükrözi a kötetben megjelent tanulmánya is: A Függetlenségi Nyilatkozat és a trónfosztás címmel. Az öt oldalas irodalomjegyzék újabb, rendkívül gazdag anyagot szolgáltat a témát, a szabadságharcot kedvelő olvasóknak. Ahogy a szerződésekben is az apróbetűs részeket kell a legjobban figyelni, úgy itt is célszerű elolvasni a több mint 350 lábjegyzetet a rövid magyarázatokért és a további utalások, hivatkozások nyomon követéséért.
Higgyék el, hogy a tanulmány elolvasása olyan mennyiségű és minőségű információt ad jutalmul a Függetlenségi Nyilatkozat történelmi környezetéről, értelmezéséről, születéséről, hogy az mindent megér! Főleg egy füles fotelt és egy finom teát – mint ezt már előző írásunkban is említettük – mert a jó könyv itt van Önök előtt! Vegyék kezükbe és merüljenek el az 1848/49-es forradalom és szabadságharc világában!