Kezdőlap » A Déri Múzeum új kiadványai II.

A Déri Múzeum új kiadványai II.

Írta: pannka98

2025. 05. 13.

Megjelent a Déri Múzeum évkönyveinek legújabb kötete: A Debreceni Déri Múzeum Évkönyve 2024, A debreceni Déri Múzeum kiadványai XCV. A mű szerkesztői: Angi János, Lakner Lajos és Szabó Anna Viola, a lektor Hajdú Zsigmond.

A több mint 220 oldalas könyvben ismét széles palettáról válogatva kapunk ízelítőt a múzeumban folyó munkákról és kapunk bemutatást az intézmény műtárgyairól, gyűjteményeiről. A tagolás a már megszokott, tudományágak vagy muzeológiai szakágak szerinti: régészet, természet- és történettudomány, művelődéstörténet, ezeket követi a muzeológia, a múzeumpedagógia, a gyűjteményi munka és a kiállítások, valamint a függelék.

Az évkönyv borítója

Fotó: Déri Múzeum

Mindenki megtalálhatja az érdeklődési körének leginkább tetsző írást! Nem szeretnénk a tisztelt olvasókat befolyásolni, ezért csak néhányat emelünk ki a gazdag tartalomból.

A régészetnél élvezetes olvasni a 2020-2022 közti időszak feltárásairól készített rövid beszámolókat. Összesen 72 munkáról adnak rövid, összesített, előzetes leírást.

A természettudományi részben Mező Szilveszter ad betekintést a Természetrajzi gyűjtemény rendkívül gazdag, értékes könyv- és térképanyagáról.

A történettudomány oldalain Barta Zoltán Pakisztánba kalauzolja az olvasót Szentkultusz Pakisztánban, Pandzsáb iszlám szentélyei című tanulmányában. Czinege József a 20. század eleje egy mára kevéssé ismert mozgalmát mutatja be: a turanizmust.

A művelődéstörténeti dolgozat Déri Frigyes egyiptomi gyűjteményének egy apró, de annál fontosabb darabját mutatja be: Básztet istennő fajansz amulettjét.

Számunkra a legérdekesebb szekcióban, a nemrég átadott új, állandó kiállításról, a Cívisek világáról beszélnek a különböző egységek kurátorai, olykor meglepő őszinteséggel, a problémákról is. Jó belesni a kulisszák mögé, hiszen mi, látogatók, mindig csak a kész terméket, az elkészült kiállítást látjuk.

Két múzeumpedagógiai írás után Lakner Lajos Kölcsey Ferenc egyedi tolltartójáról és biedermeier szekreteréről ír, melyek 2024-ben kerültek a múzeum gyűjteményébe a Vállalkozók Országos Szövetsége, Debrecen Megyei Jogú Város és a Nemzeti Kulturális Alap jóvoltából.

Mező Szilveszter egyedi hangvételű, rövid írásához a múzeum fototékájából válogatott maga készítette városi felvételeket. A képmelléklet meggyőzhet mindenkit, hogy érdemes nyitott szemmel járni a várost!

Az utolsó előtti részben a múzeum időszaki kiállításait ismerhetik meg a kurátor bemutatásában, de elolvashatók a megnyitón elhangzott szövegek is. Az Évkönyvet a múzeumi dolgozók 2023-as és 2024-es bibliográfiája zárja, ahol ismét jó témákat, izgalmas olvasnivalókat találhatunk!

Egy füles fotel, egy gazdag ízvilágú tea és kinyílik a világ egy jó Évkönyv segítségével. Ez pedig ilyen! Higgyék el, olvasni jó!

Ami még érdekelhet

Debrecen mindenek előtt!

Legfelkapotabb bejegyzéseink