Fotó: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
2025. 05. 21.
1849-ben a magyar honvédsereg – bő kéthetes ostrom után, Görgey tábornok vezetésével – ezen a napon foglalta vissza Buda várát az osztrákoktól. 1992 óta ez a nap a Magyar Honvédelem Napja.
Miért fontos ez, miként van mindennek ma is aktualitása?
Az elmúlt években a Magyar Honvédség átfogó modernizációja és fejlesztése zajlott azon cél érdekében, hogy az ország hadereje hadműveleti szintű képességekre tegyen szert. Minderre azért van szükség, mert a rendszerváltást követő években elmaradtak azok a fejlesztések, melyek legalább a szinten tartást biztosították volna. Ez a folyamat a 2010-es évek elejére érte el mélypontját: ebben az időszakban mindössze 17 tartalékos katonája volt a magyar hadseregnek.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter többször hangsúlyozta, hogy a haderőnek nem csak a NATO-elvárásoknak kell megfelelnie, de a régió meghatározó katonai erejévé is kell válnia, mely garanciát nyújt a magyar emberek védelmére, akár egy háborús helyzetben is.
A különféle nagyszámú harceszköz-beszerzésen túl hazánk hadiipara is újjáéledt: Zalaegerszegen, Várpalotán, Kiskunfélegyházán, Budapesten és Szegeden létesültek hadiüzemek, lőszer- és robbanóanyaggyárak, valamint szoftverfejlesztő központ.

Leopard 2A7HU harckocsi
Fotó: honvedelem.hu
Haderőnk humán-oldala is megerősödött: 2024-ben 4500 új tartalékos katona csatlakozott a honvédséghez, a katonák átlagbére háromszorosára nőtt 2010 óta. 2026-tól bevezetik a hathavi egyszeri „fegyverpénzt” a kiképzést teljesítőknek.
A Magyar Honvédség szilárd alapját képezi tehát a magyar szuverenitásnak, így minden hazáját szerető magyar büszke lehet honvédeinkre!
Nagyon lényeges a hadsereg morálja szempontjából, hogy kizárólag hazájuknak végletekig elkötelezett, idegen érdekeket képviselő erők által megkörnyékezhetetlen, Magyarország nemzeti érdekeit és a függelmi viszonyokat legmesszebbmenőkig szem előtt tartó tisztjei és parancsnokai legyenek a honvédségnek!