2025. 04. 12.
2025. április 10-én nyílt meg Debrecen legújabb kiállítása a felújított és megújult Városházán. A már korábban átadott Polgármesteri Könyvtár mellett most több vitrinben várostörténeti anyagot mutatnak be a Déri Múzeum gazdag anyagából válogatva az intézmény munkatársai.
Az ünnepségen Papp László polgármester úr köszöntő gondolatai után Závogyán Magdolna államtitkár asszony Debrecen kulturális szerepéről és fontosságáról is beszélt. Rózsa Dávid – az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója – a gyűjteményeikben található, debreceni vonatkozású anyagokból kiemelte a térképállományt és egy rendkívül értékes portréfotókat tartalmazó 1881-es albumot. Ezek az OSZK oldaláról (https://oszk.hu/) szabadon elérhetők és nagy felbontásban letölthetők.
A bemutatóhoz készült kisfilmek kísérőzenéje Balassa Sándor (1935-2021) kortárs zeneszerző Cívisek városa című zeneművének részletei voltak. Ennek kéziratos kottája is hamarosan elérhető lesz. Lakner Lajos, a Déri Múzeum tudományos igazgatóhelyettese mutatta be a tárlatot fotókkal illusztrálva. Továbbá egy kisebb régészeti anyag reprezentálja, hogy Debrecen mai területe milyen sok évezrede lakott. A gazdag anyagban helyet kapott némi néprajzi anyag (csigacsinálók, mézeskalácsos ütőfák, pipák) is, hiszen a debreceni kézművesség kiemelten fontos volt a város történetében sok-sok évszázadán át.
A cívisváros történetéhez kapcsolódóan válogattak – a numizmatikát tágan értelmezve – a múzeum munkatársai, hiszen Csokonaitól a színházon át, a városi címerhasználattól a Kollégiumig láthatunk csodás darabokat. Különleges és ritkán látható tárgyak a pecsétnyomók. Ezek közül a városi használatúak mellett magán és korabeli cégek által használt szépséges darabok is gazdagítják a város történetét kedvelő cívisek élményeit a tárlaton.
Nemrég ajándékba kapott Debrecen egy japán szamurájpáncélt. Érdemes ismerni, hogy Déri Frigyes gyűjteményének van egy roppant fontos és gazdag anyagot tartalmazó japán egysége, ahogy ezt Lakner Lajos is kiemelte. Azonban nem ebből válogattak az eredetileg ifjú harcosnak készített szamurájpáncél mellé, hanem az 1930-as években Debrecen és Tokió között virágzó múzeumi kapcsolatrendszer révén hozzánk került múzeumi anyagból!
Az ünnepség utolsó felszólalójaként Angi János, a Déri Múzeum igazgatója bemutatta a frissen és új kiadásban megjelent Függetlenségi Nyilatkozatot. Ebben az idegen nyelvű fordítások mellett Herman Róbertnek, a szabadságharc legkiválóbb tudósának új szempontokat felvető tanulmánya is helyet kapott.
Az ünnepség végén a megjelentek megtekintették a tárlatot. Közöttük sétálva jóleső érzés volt hallani az elismerő gratulációkat a kiállítás létrejöttéért!