Ideális helyzetben a helyi és az országos politikának úgy kell együttműködnie, egymásra épülnie, ahogyan a ló és a lovasa együtt versenyez egy díjugrató versenyen. Ha bármelyikük hibát vét, akkor együtt buknak el, de összedolgozva, egymásra figyelve a legnehezebb akadályokat is legyőzhetik együtt. A 2010 utáni magyar kormányok fő célja egy munkaalapú társadalom megteremtése és működtetése, amelyben minél több ember tud dolgozni és eltartani a családját, segélyek felhasználása nélkül.
Ez a négy részes cikksorozat második része, amelyben a munkaalapú társadalom négy sarokpontját járjuk körbe. A második sarokpont a lehető legolcsóbb módon garantált lakossági energiaár.
Az országos politikára tekintve a Kormány egy szuverén energiapolitika mellett elkötelezett, amely lehetőséget ad a lakossági energiaárak alacsony szinten tartására. Ne feledjük, hogy az Európai Bizottság ajánlásait követve már réges-rég meg kellett volna szűntetni a rezsicsökkentést. A brüsszeli elit számár vörös posztó, hogy Magyarországon a lakossági felhasználók és nem a multicégek érdekeit sorolják előrébb.
2024 derekán kijelenthető, hogy az EU-ban a rezsicsökkentés határáig magyar lakossági energiaárak voltak a legolcsóbbak, de a rezsicsökkentés határát átlépő fogyasztók esetében is csak az EU tagjelölt Szerbia árai voltak alacsonyabbak a hazaiaknál.
A nagy egészhez mit is tett hozzá a debreceni városvezetés? A rezsicsökkentés hatásait fokozva már több alkalommal is LED-izzócsere programot indított, amelynek keretében a programra jelentkező lakosok több tízezer forintot spórolhattak meg az otthoni világításuk korszerűsítésével. Emellett a debreceni energiaszükséglet kiszolgálására 52 hektáros területen fekvő napelemparkot telepített, amely átlagosan 15 000 háztartás éves villamosenergia-szükségletét fogja tudni fedezni a következő években.
A helyi kezdeményezések akkor érhetik el legkedvezőbb hatást, ha az országos politika céljait kiegészítve tudnak utat törni, amelyre Debrecen az egyik legjobb hazai példa.
Kép: Magyar Nemzet